Arteta paralajmëron rikthimin e Wengerit në klub

Menaxheri i Gunners dëshiron që ish-shefi i tij të rikthehet në klub dhe dyshja kanë diskutuar një rikthim të mundshëm.

Mikel Arteta ka zhvilluar bisedime me Arsene Wengerin për një rikthim në klub.

Trajneri i Topçinjve nuk e ka fshehur kurrë dëshirën e tij për të rikthyer Wenger të përfshirë në Arsenal në një farë mënyre dhe së fundmi ka instaluar një fotografi gjigante të francezit legjendar në mur në hyrje të terrenit stërvitor të klubit.

Dhe Arteta tani ka zbuluar se ka zhvilluar diskutime me ish-menaxherin e tij për rikthimin për herë të parë që kur u largua në 20919.

Kur u pyet nëse i ishte bërë një ofertë zyrtare Wengerit për t’u rikthyer, Arteta tha: “Epo, ne kemi qenë në komunikim.

“E pashë atë dhe fola me të kur shkuam për të parë filmin (Arsene Wenger: Invincible) dhe ishte jashtëzakonisht e këndshme të bisedoja me të dhe shpresojmë se mund ta afrojmë.

“Unë mendoj se ai do të kalonte një kohë të mirë vetëm duke parë mjedisin që mund të krijojë rreth tij kur ai është rreth këtij vendi për shkak të respektit, admirimit dhe dashurisë që të gjithë në klub kanë për atë që ka bërë dhe gjithashtu për atë që ai ka. përfaqëson si person në këtë klub”.

Arteta u pyet se në çfarë cilësie e parashikonte rikthimin e Wenger në klub, me idenë e një lloj roli ambasadori.

Megjithatë, trajneri i Arsenalit nuk zbuloi se çfarë kishte në mendje, por tha se ai besonte se do të përfitonte masivisht nga kthimi i 72-vjeçarit herë pas here.

“Nuk mund t’ju them tani,” tha ai.

“Por ajo që mund të them është se do të doja që ai të ishte shumë më afër meje personalisht sepse mendoj se do të ishte një ndihmë e madhe, do të ishte një ndihmë e madhe për klubin.

“Gjërat kërkojnë kohë dhe unë mendoj se ai duhet t’i diktojë ato kohë. “Ajo që mund të them nga ana ime, dhe mendoj në emër të të gjithëve, është se do të ishim të kënaqur ta kishim atë shumë më afër”, përfundoi menaxheri spanjoll.